Абай Құнанбайұлы «Ғылым таппай мақтанба» өлеңі » Заман-білімдінікі
Тіркелу Кіру
Сайтқа кіру
Жарнама
» » Абай Құнанбайұлы «Ғылым таппай мақтанба» өлеңі

Абай Құнанбайұлы «Ғылым таппай мақтанба» өлеңі

19-03-2016, 00:14
Автор: bilimtime
Қарау саны: 697
Пікірлер: 0
Версия для печати

Абай Құнанбайұлы  «Ғылым таппай мақтанба» өлеңіҚарағанды облысы
Қарағанды қаласы
«№1 гимназия» КММ-нің
қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі 
Оспанова Баян Мажитовна

 

Тақырыбы: Абай Құнанбайұлы «Ғылым таппай мақтанба» өлеңі

Мақсаты: Абайдың «Ғылым таппай мақтанба» өлеңінің тақырыбын ашып, оқушыларды ғылымды сүюге және терең білім алуға дағдыландыру

Оқушылардың логикалық ойлау дәрежесін және сын тұрғысынан ойлау қабілетін жетілдіру;

Тақырып негізінде Абай мен оның өлеңдері туралы диалог құрастырып, шығармашылық жұмыс жасауға жаттықтыру.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру. Оқушыларға психологиялық ахуал туғызту (бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді – 2 минут) «Қазақ әдебиеті» сабағында

Алдарыңда өзіндік бағалау парақтары жатыр. Берілген бағалау парақтарына әр жұмыс түрінен кейін өздеріне баға қойып отырады. Парақтың аяғына аты – жөндерін жазып қоюды оқушылардың естеріне салу.

Бағалау парақтары

ІІ. Өткен сабақты сұрау : Шоқан Уәлиханов

ІІІ. Жаңа сабақ: Абай Құнанбайұлы «Ғылым таппай мақтанба» өлеңі

Абай Құнанбайұлы «Ғылым таппай

мақтанба» өлеңі ( Баяу ғана Абайдың әні ойналып тұрады )

Абай Құнанбаев 1845 жылы Шыңғыс тауының баурайында туды. Шын аты – Ибраһим. Әжесі еркелетіп «Абай» деп атап кеткен. Абай бала кезінен зерек болған. Ол жасынан әжесі Зере мен анасы Ұлжанның аңыз-әңгімелерін барлық ынтасымен тыңдайды. Ауыл молдасынан арабша оқиды. Абай Ахмет-Риза медресесінде оқиды. Ахмет Риза медресесі – Семей қаласында ашылған діни оқу орны. Медресе шәкірттеріне Шығыс әдебиеті мен мәдениетін насихаттады. Абай – ағартушы, сазгер, аудармашы, ақын, философ.

Абай өзінің «Ғылым таппай мақтанба өлеңінде» ғылым мен білімнің маңызы

туралы айтады. Адамның дұшпаны: өсек, өтірік, мақтаншақ, еріншектік пен бекер мал

шашудан сақтандырады. Бес асыл іске ұмтылуға үндейді, олар:талап, еңбек, терең ой, қанағат және рақым. Ғылымды құрметтеуге шақырады. Ғалымдардан үлгі алуға үндейді.Надандықпен күресуге, жамандықтан жиренуге шақырады. Түрік ғұламасы Дауани Ғұламаһи былай деген: «Өзің үшін үйренсең, Жамандықтан жиренсең, Ашыларсың жылма-жыл... Шын сөз қайсы біле алмай, Әр нәрседен құр қалма». Келешекте жақсы адам болу үшін жаманшылықтан жиіркену керек.

 

 

 

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Жинақтау

 

 

 

ІV. Жаңа сөздермен жұмыс.

Сабақ мақсатын айту: Абайдың «Ғылым таппай мақтанба» өлеңінің тақырыбын ашып, оқушыларды ғылымды сүюге және терең білім алуға дағдыландыру

Мұғалім сөзі: Жақсы, балалар, бүгін біз Абайдың «Ғылым таппай мақтанба» деген өлеңін өттік. Өздерің Абайдың қандай өлеңдерін білесіңдер?(жауап алынған соң, сөздікпен жұмыс жүргізіледі )

Жаңа сөздер топпен қайталанылады да, оқушылар осы сөздермен сөйлем ойлайды.

Бекіту сұрақтары:

1. Абай қай жерде туды, оның шын аты кім?

2. Ол бала кезінен қандай болған?

3. Абай кімдердің аңыз-әңгімелерін тыңдайды?

4. Ауылда кімнен оқыды?

5. Абай қай қалада, қандай медреседе оқыды?

6. Медресе нені насихаттады?

7. Абайдың қандай өлеңдері бар?

8. «Ғылым таппай мақтанба»өлеңі не туралы?

9. Адамның қандай дұшпандары бар екен?

10. Бес асыл іске нелер жатады?

11. Дауани Ғұламаһи кім?

12. Ол не туралы айтты?

13. Қазақтың қандай ғалымдарын білесің?

 

Сөздік

қашық бол - остерегайся

қанағат – довольствоваться тем, что имеешь

ойнап босқа күлуге – бесцельно не проводи время

ғибрәтлі- үлгілі –примерный

ғұламаһи – ғалым – оқымысты– ученый

ғылым – наука

жамандықтан жирену – отрекатся от плохого

қашық бол – остерегайся

баптанба – не успакаивайся

өсек– сплетни

еріншек – лентяй

нәфрәтлі-жиіркенішті – отвратительно

мақтанба – не хвались, не гордись

терең ой– глубокая мысль

талап – стремление

өтірік– сплетни

дұшпан– враг

 

 

 

айта алу.

Сұрақтарға жауап беру (93-бет)

Жеке ойларын айту

Топпен бірлесе жауап беру

 

Жаңа сөздермен

сөйлемдер ойлау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Өзін-өзі өлшемді бағалау

 

 

Оқыту үшін бағалау

 

Топтың бірін-бірі бағалауы

 

Топ басшысының бағалауы

 

 

 

 

 

 

 

5. Кітаппен жұмыс. «Білу» қадамы бойынша оқушылар бір-біріне сұрақ қойып, оған жауап береді

6. Мәтінмен жұмыс 91-бет. «Ғылым таппай мақтанба» өлеңін мәнерлеп оқыту

7. Дәптермен жұмыс: Деңгейлік тапсырмалар орындату

1-қатар « Түсіну»қадамы бойынша 1, 2 сұрақтарға жауап жазу

2-қатар Шығармашылық жұмыс: Абай мен Шоқанды салыстырады

Шоқан Уәлиханов пен Абай Құнанбаевты салыстыру

 

Шоқан Уәлиханов кім?

Абай Құнанбаев кім?

Ұқсастықтары

Шығармалары

1

2

3

3-қатар

Абай Құнанбайұлы«Ғылым таппай мақтанба»

Бес асыл іс

Бес дұшпан

 

 

4-қатар

Менің ойым

Бес асыл іс

Бес дұшпан

 

 

 

 

8. Абай туралы монолог

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Алты қалпақ әдісін қолдану. Ол үшін бір сұрақ беріледі.

Білім алу керек пе?

 

Оқушылар қалпақтарын киіп,сұраққа

жауап береді

9. Бағалау

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау парақтарын топ басшысына тарату

Әр тапсырмаға ұпай беру арқылы бағалау

10. Үй жұмысын беру: Абай Құнанбаевтың «Ғылым таппай мақтанба»

өлеңін жаттау .

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Үй тапсырмасын түсініп,жазып алу

 

 

 

 

 

11. Рефлексивті экран.

• Бүгін менің түсінгенім…

• Қызықты болды…

• Оңай болған жоқ…

• Тапсырмаларды мен … орындадым

• Мен танысып, білдім…

• Енді мен қолдана аламын…

• Сезінгенім …

• Өзіме алғаным…

• Үйрендім…

• Қолымнан келді…

• Айта алдым…

• Таң қалдырғаны…

• Қажет етемін…

• Түсінбегенім...

10. Тілек ағашы. Смайлик «Күн». Оқушылар қызыл түсті қағаздарға тілек жазып жапсырады, күн шапағын жасап жапсырады

 

 

 

 Презентацияны жүктеу

 

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь. Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо зайти на сайт под своим именем.

Мәләмет

Қонақтар тобыдағы қонақтар пікір қалдыра алмайды.